Personel Takip Sistemi Hizmeti

Personel Takip Sistemi Nedir?

Personel takip sistemi ve parmak okuyucu yazılımın personel takip sistemine entegreçalışan özel bir yazılımdır.

Çalışan personel giriş çıkışlarını yönetmek ve raporlamak için kullanılan parmak izi okuyuculardaki geçiş hareketlerini geliştirilecek olan PTS yazılımına otomatik olarak transfer edilmesi, bununla birlikte parmak okuyucu cihazlarının yönetilmesidir. Uygulama parmak okuyucularının verileri alıp aynı zamanda Parmak okuyucu sisteminin geçiş hareketlerini de PTS sistemine aktarmaktadır.

Personel takip sistemi, personelleri takip etmek için kullanılmakta olan sistemlerdir. Bu sistemlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Kamu kurum ve kuruluşları, askeri alanlar, belediyeler, fabrikalar, plazalar, alışveriş merkezleri, okullar, askeri alanlar gibi pek çok farklı alana sahip olan personel takip sistemi kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir.

Personel Takip Sistemi Neden Gereklidir?

Personel takip sistemi, kullanılacak olan personel takip sistemi, cihazı ve personel takip sistemi programından oluşmaktadır. Kullanılacak olan cihazlar; yüz tanıma, personel takip sistemi cihazları, kartlı personel takip sistemi ya da parmak izli personel takip cihazlarıdır. Bu cihazlardan hangisini kullanacak olduğunuz, personel sayınıza ya da kullanacak olduğunuz alana göre değişiklik göstermektedir. Genellikle yüz tanıma personel takip sistemi cihazları ve parmak izi personel takip sistemi cihazları kullanılmaktadır. Bunun nedeni; bu cihazların daha çok güvenilir olmasıdır.

Parmak izi personel takip sistemi cihazları, kişilerin parmak izlerini tanıyarak okuma yapmayı sağlamakta olan sistemlerdir. Bu cihazlara tanımlanacak olan parmak izinizi üç kez etraflıca okutmanız, geçişler esnasında parmak izinizi gösterdiğinizde anında geçiş yapma olanağısağlamaktadır. Parmak izi personel takip sistemi cihazları, bin ile on bin kişilik bir kayıt kapasitesine sahiptir. Her cihazda bu kapasitede değiştiği için personel sayınızın kaç kişi olduğunun pek bir önemi olmayacaktır. Bu cihazlar ile aynı zamanda kartlı ya da şifreli olarak da geçiş yapabilme seçeneği yer almaktadır.

Yüz tanıma personel takip sistemi cihazları ise kusursuz yüz tanıma algoritması ile çalışmasına devam eden cihazlardır. Bu cihazların birçok modeli parmak izli, kartlı veya şifreli olarak da geçiş yapma olanağı tanımaktadır. Böylece hem cihazın kayıt kapasitesi arttırılmış olur hem de personeller, geçiş şekillerinden istedikleri seçeneği kullanabilirler. Yüz tanıma personel takip sistemi cihazlarının birçok modelindedahili batarya özelliği bulunmaktadır. Böylece elektrik kesintisi gibi durumlar yaşamanızda batarya devreye girer ve cihazları kullanmaya devam etmenize olanak sağlar. Yüz tanıma personel takip sistemi cihazları ile turnikelere, kapılara ve bariyerlere de tetikleyebilmektedir.

Kartlı personel takip sistemi cihazları, kartları tanıma ve okuma yaparak geçiş olanağı doğuran cihazlardır. Bu cihazlara tanımlanan kartların özelliği proximity ve mifare olmak üzere farklı modelleri de bulunmaktadır. Bu kartların üzerine renkli ya da siyah beyaz baskılar yapılarak aynı zamanda personel tanıtım kartı olarak da kullanabilirsiniz.

Personel takip sistemi programı firmamız yazılımcıları tarafından yazılmış olup daima geliştirilmeye açıktır. Program üzerinden genel bazda giriş/çıkış raporu, genel bazda geç gelenler raporu, genel bazda erken çıkanlar raporu, ek mesaiye kalanlar raporu, devamsızlıklar raporu, elle müdahale edilmiş giriş-çıkış hareketleri, işe girenler raporu, işten ayrılanlar raporu, kartını unutulanlar veya kullanmayı unutanlar raporu, tatil günü çalışanlar raporu, izinli personeller raporu, not hanesinde yazanların raporu, aylık devam çizelgesi, genel bazda maaş bordrosu ve prim listesi gibi raporlar alınabilmektedir. Bu sayede kullanımıdaha çok kolay olacaktır.

Personel takip sistemleri, bir iş yerinde personelin yüz tanıma sistemi, parmak izi veya bir kart ile takip kontrolünün sağlanmasıdır.Personel takip sistemleri, personelin giriş çıkış saatlerini yazılım sistemlerine aktarılması sonucunda personelin günlük takibi yapılmaktadır. Aynı zamanda bu yazılımlar personele ait özlük bilgilerini, izin günlerini, işe geç kalma sürelerini, senelik izin gibi bilgilerin girilmesiyle firma yöneticilerine istedikleri doğrultusunda raporlamalarısunmaktadır. Bunların sonucunda personel takip sistemleri firma yöneticilerine personel performansına yönelik rapor çıkarmayı ve bu raporlar doğrultusunda daha sağlıklı karar vermeyi kolaylaştırmaktadır. Böylelikle işletmenin daha verimli ve doğru çalışmasına olanak tanımaktadır. Giriş ve çıkışlarda düzenli bir şekilde giriş çıkış gerçekleştirilir. İşyerinde bulunan personeller giriş ve çıkış saatlerine dikkat ederek daha verimli bir işletme ortamı oluşturur.


Personel takip sistemleri güvenlik ve disiplin amacıyla işletmelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kartlı geçiş sistemleri, parmak izi tanıma sistemleri, yüz tanıma sistemleri gibi sistemlerle birlikte çalışmaktadır. Güvenlik açısından en çok tercih edilen sistemler parmak izi ve yüz tanıma sistemleridir. Biometrik sistemler günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır ve şuan ki teknolojiye göre en sağlam güvenlik sistemlerindendir.

Personel takip sistemleri daha çok olarak işletmede bulunan teknik odaların girişlerine ve işletme girişlerine konulmaktadır. Personeller parmak izlerini, yüzünü veya kartlarını kullanarak giriş yaparlar. Personel takip sistemi giriş ve çıkışları otomatik olarak dijital ortamda kayıt altına alır ve yazılımın kurulu olduğu bilgisayarda gözükmektedir.


Personel Takip Sistemi Avantajları Nelerdir?

· Personel takip sisteminde birden çok rapor elde edebilirsiniz. Örneğin, tüm personellerin işe giriş saati ve çıkış saati. İşletmelerde ki uygulanan puantajlamalarda bu raporlar sizlere kesin bilgi sunarak sizlere yardımcı olurlar. Teknik odalara yetki verilenler dışında kimse giremez ve işletme içerisinde de bir güvenlik oluşturulur.

Personel Takip Sisteminin Sizlere Sunabileceği Raporlar

· Gelenler ve gelmeyen personellerin raporu

· Erken çıkanlar ve geç gelen personellerin raporu

· İzinli personellerin raporu

· Personel listesi raporu

· Fazla mesai ve eksik çalışma raporu

· Aylık giriş çıkış raporu

· Bulunduğunuz zaman içerisinde kaç personelin iş başında olduğu raporu

Personel Takip Sistemi Uygulaması Nasıl Yapılır ? Sistem Nasıl Çalışır ?

Sistem uygulamasına başlangıç, satın alınan cihazın montajının (geçiş için en uygun noktalar) yapılması ve sonrasında yazılımın kullanıcı bilgisayarlara kurulumuyla gerçekleşir. Kurulum işlemleri tanımlandıktan sonra sistemde kullanılacak cihaz türüne göre kart, parmak izi veya yüz tanımlama işlemleri seçimi yapılarak cihaz üzerinden gerçekleştirilir.

Yazılımda ise personel tanımları ve genel parametreler ile puantaj parametreli firmanıza özel olarak tanımlanır ve sistem bu sayede kullanıma hazır hale getirilir.

Personellerin işe giriş ve çıkışlarda, parmak izi okuyucu, kart okuyucu veya yüz tanıma sisteminden geçiş yapmak kaydı ile giriş ve çıkış kaydı bu okuyucu donanımların hafızasında depolanmaktadır. Depolanan giriş ve çıkış kayıtları istenildiği an programa aktarılır ve program aracılığıyla takibi yapılmaya başlanır.

Artık kullanıcı, sisteme ait olan Fabrika PDKS yazılımından istediği raporları alarak personel devam kontrol takibini ve verimliliğini kontrol edebilir. İstenildiği takdirde PDKS sistemi personelin normal ve fazla mesailerini de hesaplayarak ay sonu bordro yazılımına uygun verileri hazırlayarak, bordroişlemini minimum süreye indirgenmesini sağlanır. Programdan alınan bu verilerin bordro programına aktarılmasıyla işlem yükü hafifler ve süreç hızlandırılır.

 

Performans Takip Sisteminde Genel Olarak Bulunması Gereken Özelikler?

· Web tabanlı olup kurulum gerektirmeksizin kullanılabilmeli,

· Personel Ekleme silme ve güncelleme yapılabilmeli

· Personel fotoğrafı eklenebilmeli

· Personelin Kurumu Seçilebilmeli

· Personelin Kadrosu Seçilebilmeli

· Personelin Unvanı Seçilebilmeli

· Personelin Müdürlüğü seçilebilmeli

· Personelin Çalıştığı Lokasyon Seçilebilmeli

· Personeller Arasında Alt-Üst İlişkisi kurulabilmeli

· Personelin iletişim bilgileri o gün Çalıştığı konuma göre otomatik düzeltilmeli,

· Personelin iletişim bilgileri o gün Çalıştığı konuma göre raporlanmalı,

· Personelin Eğitim durumu, yabancı dil gibi kariyer bilgileri saklanabilmeli

· Personelin Yıllık izin planlaması yapılabilmeli

· Personel çıkış işlemi yapılabilmeli

· Personele bağlı yukarıdaki bütün seçimler parametrik olabilmeli

· Personele Bilgi kartı oluşturulabilmeli

· Sistem üzerinden personellere tek tek veya unvana, kadroya, kuruma, yetkiliye ve

· diğer gruplara göre toplu mail gönderimi yapılabilmesi

· Personelin yıllık izin mazaret rapor gibi bilgileri sisteme kaydedilebilmesi

· Sistemdeki her şey parametrik olarak düzenlenebilmeli

· Sisteme devamsızlık türleri eklenebilmeli

· Personellerin iş takipleri yapılabilmeli

· Personel Devamsızlıkları kaydedilebilmeli

· Personel mesai Giriş Çıkışlar manuel girilebilmeli

· Parmak izi cihazlarından giriş çıkışlar otomatik olarak alınabilmeli.

· Sistemdeki bütün işlemler loglanabilmeli ve izlenebilmeli.

· Personellerin geçmişe yönelik arşiv bilgileri tutulabilmeli

· Tek tuşla Gelenler, Gelmeyenler, İzni bugün bitenler, Geç gelenler şeklinde personel listelerine ulaşılabilmeli

· Personel İş Raporları

· Personel İzin Raporları

· Personel Mesai Raporları

· Personel Fazla Mesai Raporları

· Personel Giriş çıkış raporları alınabilmeli

· Programın ekranlara hızlı erişimi olabilmeli

· Ekranlar arasında arama yapılabilmeli

· Bütün ekranların yardım bilgileri bulunmalı ve bunların içerikleri değiştirilebilmeli.

· Projede rol yapısı kullanılabilmeli Ekran bazında ve işlem bazında yetkilendirme yapılabilmeli.

· Kullanıcıların Erişim günleri ve saatleri sınırlandırılabilmeli

· Sistemin bütün ayarları düzenlenebilmeli.

· Parmak Okuyucular ile ilgili entegrasyon ayarları yazılım üzerinden yapılabilmeli.

· Bütün ekranlarda buton bazlı yetkilendirme olmalı.

· Geçmişe yönelik raporlar alınabilmeli.

· Sınırsız Sayıda Rol oluşturulabilmeli

· Sınırsız Sayıda Personel eklenebilmeli

· Sınırsız Sayıda Kurum Eklenebilmeli

· Sınırsız Sayıda Kadro Eklenebilmeli

· Sınırsız Sayıda Unvan Eklenebilmeli

· Sınırsız Sayıda Müdürlük Eklenebilmeli

· Sınırsız Sayıda Bağlı Müdürlük Eklenebilmeli

· Sınırsız Sayıda Bağlı Müdürlüğe Ait Çalışma Alanları Eklenebilmeli

· Sınırsız Sayıda Çalışma Alanlarına Mesai tanımlaması yapılabilmeli